Jak uzyskać kredyt hipoteczny. Warunki, koszty, rodzaje kredytów.
Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, który zaciąga się w celu zakupu nieruchomości. Każdego roku w Polsce wartość tego typu pożyczek, udzielanych klientom przez banki, jest liczona w dziesiątkach miliardów złotych. Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym? Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, by go otrzymać.
Dla zdecydowanej większości młodych rodzin w Polsce, które zwykle nie są w stanie zgromadzić tak dużych oszczędności, kredyt hipoteczny to tak naprawdę jedyna szansa, by wejść w posiadanie własnego domu lub mieszkania. A w zasadzie to dopiero początek długiej drogi, w założeniu mającej prowadzić właśnie do pozyskania na własność wymarzonego lokalu mieszkalnego na resztę życia. Kredyt hipoteczny bierze się bowiem zwykle na kilkadziesiąt długich lat, a do momentu spłaty jego ostatniej raty nigdy nie można być w 100 proc. pewnym, że posiada się już własną nieruchomość.
Kredyt hipoteczny - definicja
Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka (ograniczone prawo rzeczowe, które służy zabezpieczeniu wierzytelności), ustanowiona na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego lub prawie własności nieruchomości. Do grupy kredytów hipotecznych zaliczają się: kredyt mieszkaniowy, kredyt budowlano-hipoteczny, kredyt konsolidacyjny i pożyczka hipoteczna.
Kredyt hipoteczny charakteryzuje się zwykle wysoką kwotą kredytu oraz miesięcznej raty, a także bardzo długim okresem spłaty (od kilkunastu do nawet 40 lat). Banki w Polsce udzielają swoim klientom kredytów hipotecznych zarówno w złotówkach, jak i innych wybranych walutach. To, jaki konkretnie rodzaj kredytu zostanie nam przyznany, zależy jednak od wielu różnych czynników. Każdy bank przed sprzedaniem kredytu hipotecznego bardzo szczegółowo analizuje sytuację finansową zainteresowanego klienta, by w ten sposób oszacować jego zdolność kredytową. Niestety, nie obejdzie się również bez wkładu własnego.
Zdolność kredytowa, historia kredytowa, wkład własny… Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny?
W ramach kredytu hipotecznego banki udzielają swoim klientom pożyczek na bardzo duże sumy pieniędzy. Nic więc dziwnego, że przed podjęciem takiej decyzji muszą dokładnie poznać możliwości finansowe klienta, by w ten sposób ocenić ewentualne ryzyko związane z przyznaniem mu takiego kredytu. Liczą się tu przede wszystkim: wysokość zarobków oraz forma zatrudnienia, które mają bezpośrednie przełożenie na ocenę zdolności kredytowej. Ale nie tylko, bowiem banki od pewnego czasu wymagają również obowiązkowego wkładu własnego w zakup nieruchomości, a także zwracają uwagę na historię kredytową.
By nasz wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego został przez bank rozpatrzony pozytywnie, musimy posiadać nie tylko stabilne zatrudnienie, ale również spore oszczędności (wkład własny wynosi zwykle minimum 10 proc. wartości kredytu) i „czystą kartę” w przypadku innych pożyczek zaciągniętych w przeszłości. Wysokie warunki do otrzymania kredytu hipotecznego wynikają nie tylko z konieczności podjęcia przez bank odpowiedniego ryzyka, ale są również kształtowane przez aktualny popyt – tylko w ciągu III pierwszych kwartałów 2020 roku banki w Polsce udzieliły bowiem 160,1 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 46,166 mld zł.
Koszt kredytu hipotecznego
Na całkowity koszt kredytu hipotecznego składają się: koszty niezbędnych ubezpieczeń, oprocentowanie kredytu oraz wysokość wymaganej przez bank prowizji. Na polskim rynku istnieje bardzo dużo rozmaitych ofert kredytów hipotecznych - warto więc poświęcić czas i środki na ich odpowiednie przeanalizowanie, by w ten sposób znaleźć propozycję najlepiej dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że wzięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja na długie lata.
żródło:BUSINESS INSIDER